Výhody a nevýhody použití animovaného průvodce v kurzu

Použití animované postavičky se může zdát jako skvělý nápad…na první pohled…

Animovaná postavička, charakter, průvodce či avatar, který má za úkol provázet studenta kurzem. Pro některé klienty samozřejmost, pro některé ne úplně dobrý nápad. Jeho použití v e-learningovém kurzu má totiž své výhody i nevýhody. Pojďme se na ně podívat blíže.

 

Výhody použití animovaného průvodce:

 1. Přidání osobnosti a zajímavosti do kurzu
  Animovaná postava může přispět k tomu, že kurz bude pro studenty poutavější a zajímavější, a může obsahu dodat pocit zábavy a osobitosti. S postavičkou se studenti mohou ztotožnit a získat k ní vztah.
 2. Podpora obsahu kurzu
  Animovaného průvodce lze použít k představení nových pojmů, vysvětlení obtížných myšlenek nebo k poskytnutí zpětné vazby či pro povzbuzení studujících.
 3. Zlepšení zážitku studujících
  Animovaná postava může pomoci vytvořit pro studenty poutavější a interaktivnější studijní materiál, zvýšit jejich zapojení do výuky, udržet jejich pozornost a mít z kurzu lepší studijní zážitek (learning experience).

 

Jak takový e-learningový kurz s průvodcem vypadá naleznete například v této ukázce (klikněte):ukázka online kurzu s animovaným průvodcem

Nevýhody použití animovaného průvodce:

Použití animované postavy v e-learningovém kurzu má však i některé nevýhody, mezi které patří např:

 1. Náklady a složitost
  Vytvoření animované postavy bývá složitý a časově náročný proces a může vyžadovat specializovaný software a odborné znalosti (tvorba ilustrací, animace, střih, případně ovládání specifické aplikace). To má zpravidla dopad na celkové náklady, složitost a časovou náročnost tvorby kurzu.
 2. Rozptylování nebo matení studentů
  Pokud animovaná postava není dobře navržena nebo je použita způsobem, který není v souladu s obsahem kurzu, může rozptylovat nebo mást studenty, což může snížit efektivitu kurzu.
 3. Možné zhoršení zážitku studujících
  Ne všechny studenty může animovaná postava zaujmout. Některým studentům může být nepříjemná nebo dětinská. To může omezit přitažlivost a celkově snižovat dobrý dojem z kurzu.

 

E-learningový kurz bez animovaného průvodce může vypadat například takto (klikněte):

online kurz bez animovaného průvodce

 

Rozhodnutí, zda v e-learningovém kurzu použít animovanou postavu, by mělo vycházet z konkrétních cílů kurzu i potřeb a specifik cílové skupiny. Pečlivým zvážením potenciálních výhod a nevýhod se můžete rozhodnout, zda je použití animované postavy pro váš kurz tou správnou volbou.

 

Bonus na konec 🙂

Existují i online nástroje pro tvorbu animovaných průvodců. Doposud výsledky nebyly nic moc, ale v posledních letech udělali mnozí obří pokroky. Většina z nich nabízí jak bezplatnou verzi s omezenými funkcemi, tak plnotučnou placenou varirozšířenými funkcemi. Schválně si vyzkoušejte: