Moodle 3.2 se vzhledem Boost je venku!

Včera vyšla nová verze Moodle – nyní 3.2. Přináší celou řadu novinek, ze kterých mne neuchvátily ani tak nové technologické vychytávky, jako spíš nový grafický vzhled pojmenovaný Boost!

Moodle je komplexní systém e-learningový systém. Během let se vyvíjel a rostl. S tím však na sebe nabaloval další a další funkcionality až začal být trochu nepřehledný a místy neintuitivní.

Průběžné aktualizace a nové verze systému se samozřejmě snažily zjednodušovat uživatelské rozhraní a lépe kategorizovat položky v nastaveních, ale pořád to nebylo ono.

Nyní si autoři řekli dost, začneme pěkně od začátku, zahodíme staré návrhy, inspirujeme se z nich a postavíme uživatelské rozhraní i vzhled „na čisté louce“. No, a tak vzniklo nové grafické téma.

Boost je úplně nové grafické téma, které má sloužit jako startovací šablona pro vlastní grafické vzhledy. Nevychází přitom ze žádných starších témat – vše je pěkně postaveno od základů na nových technologicích (zejména Bootstrap 4).

Základní vlastnosti Boost:

  • jednoduché úpravy vzhledu
  • optimalizováno přednostně pro mobilní zařízení
  • vylepšená navigace
  • důraz na přehlednost a více místa na obrazovce

Mnoho ovládacích prvků se již nenachází tam, kde byste je našli v předchozích verzích. Místo toho je naleznete právě tam, kde je doopravdy hledáte 🙂.

Celá verze Moodle 3.2 se pak nese v duchu zvýšení User Experience a usnadnění používání moodle nejen pro studující, ale i tvůrce kurzu a administrátory.

Přehled změn (EN) nalezenete na https://docs.moodle.org/32/en/New_features

Kompletní soupis úprav pro vývojáře je pak na https://docs.moodle.org/dev/Moodle_3.2_release_notes