Co je Cmi5?

Je tu další článek z neplánované série článků o technologiích v oblasti e-learningu. Tentokrát věnovaný současnému trendu i hudbě budoucnosti – cmi5. 🙂

CMI5 je specifikace pro propojení systému pro správu vzdělávání (LMS) s úložištěm záznamů o výuce (LRS).

Nelekejte se, pokud vám tyto pojmy nic neříkají. Raději si přečtěte mé dřívější články Co je LMS a proč byste jej měli mít? a Co je LRS (Learning record store), ve kterých se věnuji jejich popisu a dále doporučuji ještě článek Jaký je rozdíl mezi LMS a LRS?

cmi5 e-learning technologie lms lrs

 

Jedná se o rozšíření rozhraní Experience API (xAPI), které mělo být široce používaným standardem pro sledování vzdělávacích aktivit. CMI5 umožňuje integraci LMS a LRS, takže informace o interakcích studujících se vzdělávacím obsahem lze sledovat a ukládat v LRS.

Jednou z hlavních výhod používání CMI5 je, že umožňuje integraci různých systémů elektronického vzdělávání. To znamená, že studující mohou přistupovat k výukovým materiálům z více zdrojů a platforem a jejich pokrok a výkon lze sledovat a měřit na jednom místě. CMI5 také umožňuje vytvářet detailní přehledy a analyzovat údaje o vzdělávání, které lze využít ke zlepšení výuky a měření efektivity vzdělávacích materiálů a programů.

CMI5 je relativně nová specifikace (2016) a v odvětví e-learningu se zatím příliš nepoužívá. Má však potenciál výrazně modernizovat technologii tvorby e-learningu, přenosu a evidenci studijních dat. Je to nástupce standardu SCORM, který však již nesplňuje současné požadavky kladené na detailní reporting studijních výsledků.