Nová „velká“ verze Moodle 3.9 je venku

Po půl roce čekání je tu další verze vzdělávacího systému Moodle. Tentokrát se jedná o verzi 3.9 LTS. Tato verze nepřináší „pouze“ Long Time Support (čili dlouhodobou podporu ve formě aktualizací a bezpečnostních záplat), ale také poměrně zásadní změny, které se týkají zejména tvůrců kurzů a učitelů. Pojďme se na ně podívat blíže.

Moodle 3.9 je venku

Co je v Moodle 3.9 nového?

Pokud ještě netušíte, co je to ten Moodle, přečtěte si nejdříve můj – již vousatý článek – Pokud chcete bližší detailní rozpis všech novinek, neváhejte hledat zde release notes.
Níže si přiblížíme ty, které jsou z mého pohledu nejzásadnější:

  • Výběr činností a studijních materiálů – kompletně přepracovaná nabídka pro vkládání nových materiálů do lekcí kurzu. Tvůrce může nyní z dostupné typy aktivit filtrovat a vyhledávat. Administrátor může naopak některé z aktivit „doporučovat“. Uvidíme jak se s tím bude uživatelům pracovat (za ty roky jsem si již na starou verzi zvyknul 🙂 ).
  • Plnohodnotná integrace H5P  – Moodle 3.9 přináší plnou podporu pro interaktivní obsah H5P, který může být napojen na Sledování plnění a je také plně provázán s Bankou úloh. Pro tvorbu interaktivnějších studijních podkladů tak nemusíte sahat po dalším softwaru – což je pro mnoho tvůrců rozhodně pozitivní zpráva.
  • Mnohem lepší filtrování účastníků kurzu – doposud bylo možné filtrovat účastníky pouze skrze úvodního písmene jejich jména či příjmení, nebo použitím vyhledávacího políčka. Nyní již můžete využívat pokročilejší filtrování a kombinaci podmínek ve vyhledávání. Za mě rozhodně palec nahoru – zejména v případě, kdy máte v jednom kurzu stovky či tisíce studentů.
  • Možnost jednoduchého duplikování kurzů – v Moodle již nemusíte duplikovat kurzy cestou Zálohy starého kurzu a jeho následné Obnovy. Duplikovat kurzy nyní můžete jednoduše, rychle a přehledně.
  • Podpora Safe Exam prohlížeče – před vyplňováním testu můžete vyžadovat od uživatelů stažení aplikace, která z vašeho PC udělá po dobu testu zabezpečenou stanici – nebudete moci z testu překlikávat, minimalizovat okna atp. Prostě PC bude moci být využit pouze ke složení testu a zamezí se tak podvádění studentů při vyplňování testu. Osobně nejsem příznivcem tohoto přístupu (zvlášť když studenti mohou pro podvádění bokem používat mobilní telefony).

 

Níže naleznete nejdůležitější novinky shrnuté do krátkých videí: